Taksici Maaşları 2019 Ne Kadar?

Tarihteki ilk otomobil taksi
Tarihteki ilk otomobil taksi

1814 yılında başlayan Taksicilik mesleğinin en merak edilen soruları olan taksilerin tarihi? taksici maaşları? taksiciler ne kadar kazanır? nasıl taksici olunur? gibi soruların cevaplarını bulmak için detaylı bir araştırma yaptık.

Taksi kelimesinin kökeni 1867 yılının Almanyasına dayanmaktadır.O yıllarda faaliyet gösteren “Thurn und Taxis” şirketi hükümetin postalarının ve mektuplarını dağıtıyordu. Ülkemizdeki PTT kurumu gibi düşünebiliriz. Bu şirket hükümetin postalarını otomobillerle dağıtıyordu. Bir süre sonra “Thurn und Taxis” şirketi postaların yanı sıra para karşılığı insanlarıda taşıma başladı. Bu ücret karşılığı insan taşıma işine ailenin kökünden gelen “Taxi” ismini verdiler. Ve taksicilik mesleği doğdu.

Taksiler Neden Sarı Renktedir?

Almanya da başlayan bu meslek 19. yüzyılın sonlarına doğru tüm Avrupaya yayıldı. Taksiler ilk zamanlarda genelde siyah renkliydi. John Hertz adında bir girişimci Amerikada araba alım satım işleri ile uğraşırken Şikago Üniversitesinin araştırmalarına denk geldi.

Bu araştırma Sarı renginin insanların dikkatini çektiğini kanıtlıyordu. Bu araştırmalar üzerine John tüm araçlarına “Sarı Taxi” adını verip hepsini sarıya boyamıştır. Bu hamleden sonra yavaş yavaş dünyaya yayıldı.

taksici maaşları ne kadar?
istanbuldaki ilk taksiler

İstanbul’da İlk Taksiler

19. yüzyılın sonlarında Türkiye’de ilk atsız 4 tekerlekli araçlar geldiği zaman insanlar hayrete düşmüştü adeta. Yavaş yavaş atlı araba kültüründe otomobillere geçiş yapılıyordu.

Otomobillerin yaygın olarak İstanbul sokaklarında gezmeye başlamıştı. Bu dönemde 14 yıl boyunca tek bir trafik kazası yaşanmadı. İstanbul’daki ilk trafik kazası olduğu zaman basın hayretler içinde haber yapmıştır.

Zamanla İstanbullular otomobillere alıştı ticari ve eğlence amaçlı kullanımlar artmaya başladı.

Nasıl Taksici Olunur?

Günümüz şartlarında taksici olmak için soğukkanlı ve sakin yapıda olmak gerekir. Çünkü İstanbul trafiği birçok insanı sinir, stres, acelecilik gibi çeşitli olumsuz duygulara kapılmaya iter.

Taksici olarak çalışabilmek için öncelikler bir ticari aracınız ve taksi plakanız olmak zorunda. Günümüzde taxi plakalarının değeri milyonlara çıkmıştır.Bir diğer yol ise Taksi Durağında başkasına ait taksinin şöförlüğünü yapmaktır. İki seçeneğinde olumlu ve olumsuz tarafları bulunur. Gelin bunlara bir göz atalım;

taksici ne kadar kazanıyor
taksici ne kadar kazanıyor

Taksi Plakası Ücretleri Ne Kadar 2019

2019 Mart ayında Uber davaları devam ederken taksi plaka fiyatlarında ciddi dalgalanmalar olmaya başladı. Şuanki piyasada taksi plaka fiyatları 1.3 milyon TL ile 1.7 milyon TL arasında değişmektedir.

Nasıl Taksi Kiralanır? 2019

Günlük taksi kiralayarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Fakat bu yönteminde birçok olumsuz yanı bulunmaktadır. Öncelikle Taksi sahibine günlük kira bedeli olarak 200-250 TL vermeniz gerekmektedir. Günlük yakıt masrafına da ortalama 100-150 TL dersek sadece bir gün için 300-400 TL masrafınız olacaktır.

Taksici Maaşları 2019 Ne Kadar?” için 5 yorum

 • 01/06/2019 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  bende taksiciyim makaleniz çok açıklayıcı ve doğru şekilde hazırlanmış bütün zorluklarımıza değinmişsiniz elinize sağlık

  Yanıtla
 • 06/06/2019 tarihinde, saat 13:01
  Permalink

  Gerçekten çok faydalı içerik olmuş ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • 09/06/2019 tarihinde, saat 17:17
  Permalink

  uberden sonra kendilerine çeki düzen verdiler adama benzediler birazda olsa

  Yanıtla
 • 13/06/2019 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  taksi plakası nerden satın alabilirim yada kiralayabilirim?

  Yanıtla
  • 13/06/2019 tarihinde, saat 14:25
   Permalink

   İçişleri bakanlığına ulaşmanız gerekiyor.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: