MAVİ JEANS PERSONEL VE YÖNETİCİ MAAŞLARI 2019

Ülkemizde özellikle kot pantolon satış mağazası olarak ilk sırada olan Mavi Jeans şirketini inceleyeceğiz. İnsanların merak ettiği Mavi maaşları ne kadar? çalışma şartları neler? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Mavi 1991 yılında 40 yıllık bir deneyim ile sektöre atılmıştır. İstanbul’da ilk mağazasını açarak deneyim ve tecrübelerini perakende sektörüne aktarmaya başladı. 1996 yılında Türkiye pazarında önemli bir gelerek yurtdışına açılma kararı aldı. Abd, Kanada ve Almanya da mağaza açtı. 2001 de yıllık 100 milyon TL ciro ile piyasaları alt üst etti. 2010 yılına gelindiğinde ise yılda 5 milyon jean satışı hedefine ulaştı. Peki bu başarılı şirketin personelleri ne kadar kazanıyor? çalışma şartları neler ? 

Mavi Çalışma Şartları

Mavi Jeans personelleri günde 7,5 saat çalışmaktadır, bunun haricinde yemek ve dinlenme molası bulunmaktadır. Haftada 1 gün izin bulunmaktadır. Zaman zaman fazla mesai yapan personellere denkleştirme yapılarak mesai ücreti ödenmemesi sağlanır. Tabi bu durum her şubede değişiklik gösterebilir.

Fazla mesai ödemeleri yapılacağı zaman normal çalışma ücretinin 2 katı olarak ödeme yapılmaktadır. Yani saatlik ücreti 10 tl olan personel mesai yaptığı zaman saat başı 20 tl kazanmaktadır.

Mavi Jeans Kariyer Adımları, Yükselme Olanakları Nelerdir?

Mavi iş alımı yaparken şu kriterlere dikkat etmektedir;

Tercihen mağazacılık alanında deneyimi olan veya bu alanda kariyer hedefleyen,

Pozitif, güler yüzlü, enerjisi yüksek,

İletişime açık, ekip çalışmasına yatkın, 

Modayla ilgili, kişisel bakımına özen gösteren,

Aktif satışı seven,

Müşteri memnuniyetine önem veren,

Diksiyonu düzgün,

Yoğun iş temposunda çalışabilecek,

İnsan ilişkilerinde başarılı,

İkna kabiliyeti yüksek, 

En az Lise mezunu,

Bu kriterlere uyan adaylar işbaşı yaparlar. 1 yılını dolduran satış danışmanları isterse reyon yöneticiliği mülakatlarına girerek kariyer yapabilirler.

MAVİ JEANS PERSONEL ÜCRETLERİ

Mavi personelleri asgari ücret ile çalışmaya başlamaktadır. Yapılan son zamlardan sonra asgari ücret 2020 TL olmuştur. Bu sebeple Mavi personel ücretleri 2020 TL’dir. Mavi satış danışmanı maaşı 2020 TL’dir. Personellerin net maaş hesaplaması şöyledir;

  • MAVİ satış danışmanı maaşları 2020 TL
  • MAVİ reyon yöneticisi maaşları 3.500 TL – 4.500 TL
  • MAVİ mağaza müdür maaşları 4.000 TL – 6.000 TL

Mavi Prim Ve Yemek Ücretleri

Mavi Jeans birçok perakende firmada olduğu gibi kişisel prim sistemi ile çalışılmaktadır. Bu sistem sayesinde personeller daha motive ve istekli bir şekilde satış odaklı çalışmaktadır.

Mavi Jeans prim ücretleri ise mağazalar arası farklılık gösterebilmektedir. Kişi başı yapılan aylık satışın belli oranda personele prim olarak verilmesidir.

Mavi Jeans yemek ücretleri sodexo yemek kartı ile verilmektedir. Günlük 15 TL olarak aylık ortalama 400-450 TL olarak ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir