Uzman Çavuş maaşları 2019 ne kadar?

Uzman Çavuş maaşları ne kadar
Uzman Çavuş maaşları ne kadar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin son dönemlerde popüler olan UzmanÇavuş lar Kara Kuvvetlerinin göz bebeğidir. Havada, karada, suda görev yapan Mehmetçiğimiz ölümü göze alarak görevlerini yerine getirmeye çalışır.Peki Uzman çavuş maaşları 2019 ne kadar? Uzman çavuş nasıl olunur?

Uzman Çavuşların büyük bir bölümü daha önce Doğu’da ve sınır bölgelerinde aktif görevde bulunmuş askerlerdir.Bu sebeple “Uzman” denilmektedir.İnsanların çokça sorduğu Uzman çavuş ne kadar maaş alır? uzman çavuş çalışma şartları? Nasıl uzman çavuş olunur? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) her yıl düzenli olarak uzman çavuş alımı yapmaktadır.Uzman çavuş rütbesiz askerlere göre daha profesyonel görevlerde yer almaktadır. Bu sebeple uzman çavuş olma şartları daha yukarıdadır.

UzmanÇavuş olma şartları şunlardır;

  • T.C Vatandaşı Olmak
  • Müracaat Tarihinde 26 Yaşından Gün Almamış Olmak
  • Askerlik Hizmetinin 6’ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak
  • Ortaokul,lise,yüksek okul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı alımlarda en az lise mezunu şartı aranmaktadır)
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay,Astsubay,Uzman Jandarma,Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olması
  • Taksirli suçlar haricinde,affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak.
  • TSK manevi değerine gölge düşürücü,askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı,siyasi,yıkıcı,bölücü,ideolojik görüşü benimsememiş olmak.
  • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak (100 puan üzerinden)
  • Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar” , diğer sınıflar için ise “Sağlam,Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
  • Boy ve kilo oranları tablosunda belirlenen değerler içerisinde uygun bulunmak. (Adayların en az 164 cm, en fazla 210 cm boyunda olmaları gerekmektedir)

Uzman Çavuş Maaşları Ne kadar?

Uzman Çavuşların görev yaptıkları bölgelere göre aldığı maaşlar değişmektedir.Bunun yanında kıdem, evlilik, çocuk gibi durumlar maaşı etkilemektedir.Bunun sonucu uzman çavuş maaşları aşağıdaki gibidir.

En düşük uzman çavuş maaşı – 3.890 TL

En yüksek uzman çavuş maaşı – 7.960 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir