SEÇİM GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ NE KADAR 2019

Seçim sandığı, oy kullanmak
Seçim sandığı, oy kullanmak

Türkiye de milletvekili genel seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır.Bu seçim ile 600 vekilli TBMM ye üyeler belirlenmektedir.Köklü tarihi olan Türkiye geçmişine dönüp seçimler hakkında bilgi edinmeye çalışacagız.Seçim görevlisi ücreti ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Türkiye, 23 yıl boyunca ‘tek partili’ seçim sistemi ile yönetildi. Demokrasiyi ise ilk olarak 1946 yılında çok partili sisteme geçerek tecrübe etti. İstanbul Meclisi’nin (Meclis-i Mebusan) 16 Mart 1920’de dağıtılmasından sonra İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplandı. 94 yılda toplam 27 kez milletvekili genel seçimi yapan Türkiye, bu seçimlerin 19’unu 1946 yılından sonra yaptı. Peki seçim görevlisi ne kadar ücret alır?

Daha sonra Ankara da toplanan Meclis 2 ayrı gruptan oluşuyordu.Bunlar yeni seçim sistemi ile (2 dereceli) seçilen vekiller ve Meclis-i Mebusan dan katılan 437 üye idi. Peki seçim görevlisi ne kadar ücret alır?

Türk seçmeni 98 yılda 27 kez milletvekili seçmek için, 7 kez ise anayasa referandumu için sandığa gitti.Bunca seçim yapılan Türkiye’de seçim görevlileri nasıl seçilir?ücretleri ne kadardır? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Seçim Görevlisi Ücretleri 2019 Ne Kadar?

Daha önce Belediye Başkanı Maaşlarını yazımızda incelediğimiz Yüksek Seçim Kurulu ve İl İlçe Seçim Kurulu olarak 2 ye ayırabiliriz.

YÜKSEK SEÇİM KURULU

  • Başkan ve Üyeler 261,00 TL
  • Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 130,00 TL
  • İkinci Derecede Sorumlu Görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, BİM Koordinatörü Seçim Uzmanı, Seçim Uzman Yardımcısı, 126,00

Mali Hizmetler Uzmanı

  • Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı, İstatistikçi, Mühendis,) 124,00 TL
  • Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur, Teknisyen, Dağıtıcı Sekreter, Santral Memuru, Bilgisayar İşletmeni, Arşiv Memuru) 121,00 TL
  • Şoför, Hizmetliler, Bekçi ve Diğer Personel 115,00 TL
  • Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110,00 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir