Kimyager Maaşları 2019 ne kadar?

Kimyager maaşları ne kadar kazanıyorlar
Kimyager maaşları ne kadar kazanıyorlar

Kimyagerlerin maaşı birçok insanın merak ettiği konulardan biridir. Bu tarz sorular vesilesi ile yazımızda kimyager maaşı ne kadar? kımyager ne iş yapar? kımyager çalışma şartları gibi soruları ve merak edilenleri ele alacağız.İşte kımyager maaşları.

Kimyager Nedir, Kimdir?

Kimyacılar molekül ve atomu inceleyip, gözlemleyip, tespitler yapan teknik elemanlardır.Bulduğu sonuçlara göre farklı kimyasallar ortaya koyar, üretir ve değiştirir.Peki kimyagerler ne iş yapar? nerede çalışır? maaşları ne kadar? işte tüm merak edilenler.

Kimyager Ne İş Yapar?

Bulundukları işletmeye yada kuruma girecek olan ham maddeyi işletmenin faaliyetleri doğrultusunda işlemlerden geçirilir.Örneğin bir deterjan fabrikasında çalışan kımyager, deterjan üretiminde gerekli olan ham maddeleri bir araya getirir veya farklı varyasyonlar deneyerek en iyi sonuçları elde etmeye çalışır.

Kimyager Nasıl Olunur?

Özel Sektör ve Kamu işletmelerinde birçok farklı alanlarda iş bulma imkanı vardır.Peki kımyager nasıl olunur.Üniversitelerin 2 ve 4 yıllık kimya bölümleri başarıyla bitirilmelidir.4 yıllık kımyager bölümü mezunları 2 yıllık mezunlara göre daha kapsamlı ve kademeli iş imkanları bulabilmektedir.Kamuda çalışmak isteyen mezunlar KPSS sınavında (80-100 puan arasında) başarılı olarak atama bekler.

Kimyager Maaşları 2019 ne kadar?

Kamuda ve Özel sektöre de çalışan kımyager maaşları değişiklik göstermektedir.2 ayrı başlıkta maaşlarını inceleyeceğiz;

  • Kamu

Devlet işletmelerinde çalışan Kimyagerlerin maaşı eğitim seviyesine ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir.Kamuda en düşük Kimyager maaşı 3.105 TL , en yüksek 3.800 TL aralığındadır.Bu rakamların yanı sıra döner sermaye, çocuk yardımı gibi net maaşı arttıran etmenler bulunmaktadır.

  • Özel Sektör

Özel Sektör de çalışan Kimyagerlerin maaşları ortalama 2.000 TL – 4.000 TL arasındadır.Yeni başlayan kimyagerlerin maaşları genellikle 2.000 TL dir.Zaman, bilgi, tecrübelere göre maaşları zamanda artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir