İmam Maaşları 2019 Ne Kadar?

İmam- vaiz-müezzin maaşları ne kadar?
İmam- vaiz-müezzin maaşları ne kadar?

Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamalar ile İmam ve Vaizlerin 2019’da alacakları maaş belli oldu.Bu yazımızda İmam maaşları ne kadar? Vaiz maaşları ne kadar?Müezzin maaşları 2019 ne kadar? Çalışma şartları neler? sosyal hakları nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

Diyanet İşlerinin açıklamalarında 2019 un ilk 6 ayı için hesaplanan İmam ve Vaiz maaşları açıklandı.Ülkemizde yaklaşık 100-110 bin imam görev yapmaktadır. Hemen hemen her cami de bir imam ve bir vaiz görev yapmaktadır. Özellikle İmam hatip mezunlarını ilgilendiren İmam, Müezzin ve Vaiz maaşları 2019 ne kadar?

İmam, Vaiz, Müezzin nedir? ne yapar?

İbadet her dinin gereklilikleri arasındadır.İslam dininde Müslümanlar için dünya üzerindeki her yer ibadet mekanı olarak kılınmıştır.Fakat birey ve cemaatlerin toplanarak daha rahat ibadet edebilmeleri için camiler devreye girmiştir.Bu camilerde maaşlı ve gönüllü olarak çalışmakta olan birçok vatandaş vardır.

İmam kelimesi Arapça da rehber, lider, örnek anlamlarına gelir.İmam cemaate 5 vakit namaz kıldırır, cuma ve bayram günleri namaz kıldırıp hutbe okur.

Camilerde sık sık vaaz verilir.Vaaz veren kişilere Vaiz denir.Daha önceden belirlenen günlerde vaaz verirler.Vaaz kürsüsünden cemaate beşeri ve dini konularda konuşmalar yapar.

Müezzin ise camilerde ezan okur. Namaz önceleri kamet getirirken namaz sonlarında cemaate tesbihat yaptırır.

İmam-Vaiz-Müezzin Maaşları 2019 ne kadar?

Kamu personeli olarak görev yapan bu meslek grubundaki insanları maaşları ise şöyledir;

  • İmam maaşları 2019 – 3548 – 3614 TL
  • Vaiz maaşları 2019 – 4415 – 4892 TL
  • Müezzin maaşları 2019 – 3467 – 3740 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir