Emekli Maaşları 2018-2019 Ne Kadar?

Emekli Maaşları Ne Kadar?

Her yaştan ve kurumdan insanın önemle beklediği haberlerden bir tanesi olan emekli maaşları konusunda her dönem özellikle de temmuz aylarında zamla alakalı konular gündeme gelir. Çünkü yasalar gereği senede iki kez emeklilerin ve zam döneminden faydalanma hakkı olanların zam alacağı dönemdir. Bu konudaki detayları anlamak için birbirinden farklı birleşenleri bilmek gerekir.

Emekli Maaşını Etkileyenler

Emekli maaşını etkileyen birbirinden farklı etmenler vardır. Bu etmenler arasında ilk olarak tabi olduğunuz kanun gelir. Kaç yaşında ve kaç günlük prim üzerinden emekli olacağınız bu kanuna bağlı olarak belirlenir. Buna ek olarak hangi kurumdan ve hangi maaş üzerinden emekli olduğunuzda aynı şekilde etkili olan bir başka faktördür. Bu durum bir çok durumla birleşerek sizin emekli maaşınızı etkiler. Ortalama rakamlar şuan geçerli olan yasalar ışığında 1000 – 5000 TL arasında değişir.

Zam Durumları

Memur, emekli ve birçok kesimin merakla beklediği rakamlar arasında zamlar gelir. Emeklilerin maaşını etkileyen rakamların ilk sırasında enflasyon gelir. Her sene belirlenen enflasyon rakamları maaş üzerindeki erimenin dengelenmesi için maaşlara yansıtılır. Bu durum da maaşların artmasına neden olur. Bu rakam ortalama %5 civarı bir rakama denk gelir. Bu da maaşın toplamı üzerinden hesaplanmakla birlikte ortalama 90 – 250 TL arasında maaş artışı anlamına gelir.

Temmuz ve Ocak Değişiklikleri

Her sene maaş artışlarına ek olarak enflasyon ve sabit artırım üzerinden maaş artışları yaşanır. Her sene iki ayrı dönemde yansıtılmak üzere maaş artışları yapılır. Bu maaş artışı sendika ve devlet arasında hesaplanarak alınır. Bu sene temmuz ayı için ise maaşlara emekliler için %4.99 olarak belirlenmiştir. Bu rakamda yine maaşa bağlı olarak değişir ve ortalama olarak 80 TL gibi bir aralıktan başlar.

En Düşük ve Yüksek Maaş Aralığı

2000 yılından önce emekli olanlar için uygulanan yasa gereği en düşük SSK emeklisi 1926 TL iken, 2000 yılından sonra emekli olanların ise 1192 TL olarak hesaplanabiliyor. Memurun emekli olması halinde ise bu rakam 2544 TL olarak ortaya çıkıyor. Bu rakamlar toplama ve yaklaşık olarak bu değerleri alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir