İşsizlik Maaşları Ne Kadar 2019 Netmaaslar

Düzenli olarak bir işte çalıyorken eğer iş sahibiniz sizi isteğiniz dışında işten çıkartırsa devletten on ay boyunca işsizlik maaşı talep edebilirsiniz. Bu işsizlik maaşını alabilmek için elbette birtakım şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor.

Aksi takdir de bu haktan yararlanamıyorsunuz. İşsizlik maaşlarının belirlenmesinde ve işsizlik maaşını almada hak kazanabilmeniz için en önemli faktör sigorta priminizin düzenli olarak yatırılmış olması. Eğer sigorta priminiz düzenli olarak yatırılmamışsa işsizlik maaşı hakkınızı doğrudan kaybetmiş sayılıyorsunuz.

İşsizlik Maaşının Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı alabilmeniz bir işte düzenli olarak çalışıp daha sonra iş vereninizin sizi sizin isteğiniz dışında işten çıkartması gerekiyor. Şuanda da eğer böyle bir durumdaysanız hemen diğer kriterlere göz atalım. İş vereniniz sizi işten çıkarttığı günden çalışmaya başladığınız süreye kadar 3 yıl içinde en az 600 günlük sigorta priminiz sisteme vaktinde ve tam yatırılmış olmalıdır.

İşsizlik Maaşı Sigorta Primi Nasıl İşliyor?

Burada ki 600 gün ibaresi karşımıza en az değer olarak çıkıyor. Eğer sigorta priminiz 900 veya 1080 güne kadar çıkabiliyorsa işsizlik maaşını aldığınız sürede de değişiklik gözüküyor. Bu sürelere bir göz atacak olursak 600 günlük primi ödenen bir kişi 6 ay 900 günlük primi ödenen bir kişi 8 ay 1080 günlük primi ödenen kişi ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanmakta.

Eğer işten çıkarıldınız ve işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsanız işten çıkarıldıktan sonra bir ay içerisinde “İŞKUR’a” başvurmanız gerekli. Başvurularınızı İŞKUR’un resmi sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşını Ne Kadar Alabilirim?

İşsizlik maaşınızın hesaplanmasında en önemli faktör yatırılan sigorta primi ama ne kadar yatırmış olursanız olun maaşınız şu anki verilen asgari ücretin brüt tutarının işsizlik maaşı alabilmeniz bir işte düzenli olarak çalışıp daha sonra iş vereninizin sizi sizin isteğiniz dışında iş%80’ini geçmemektedir.

Yani genel bir hesap yaparsak dört ay boyunca asgari ücretle çalışmış bir kişi 1016 Türk lirası kadar bir işsizlik maaşı alırken 6000 Türk lirası maaşı olan bir kişinin aylık işsizlik maaşı 2031 Türk lirasıdır. Bu alınan işsizlik maaşına nafaka haricinde herhangi bir haciz işlemi uygulanamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir